FS markets event i Stockholm den 28/8 har nu publicerats på deras hemsida för de som inte kunde delta "live".
FS Markets har nu gått ut med inspelningen från mötet, via sitt nyhetsbrev, till de som närvarade och de som inte kunde komma, samt även släppt det i olika investeringsforum på sociala medier.
Inspelningen finns att se här;
https://youtu.be/yaIo2hRkW20?si=HdFPVgYUG_kIWl5W
“Det är saker som vi ändrat på och under hösten kommer nya tjänster och produkter, baserat på de tidigare, men i en bättre utformning och tydlig nytta att lanseras på allvar. Bolagets turn-around är på god väg enligt min bedömning.
Senast igår var jag med våra säljare ute hos en sådan kund för att se hur den första analysen gått. Läckage och brister i systemet motsvarade hela 35 %, trotts att man har en relativt modern kompressorpark. Anläggningen är relativt liten och visar på att det finns en stor potential även i detta segment. ROI för kunden beräknas till ca 1 år och sparar omedelbart både utsläpp och minskar slöseriet av energi samt förbättrar arbetsmiljön.
Vi ser framför oss en mycket tydligare marknad som istället för som tidigare vara inriktad på totalt 1206 storföretag i Sverige nu istället kommer kunna omfatta ca 25000 svenska företag. Dessa kundgrupper ökar potentialen avsevärt i vårt säljarbete och jag övertygad om att försäljningen kommer att ta fart enligt plan under hösten. Motsvarande marknadstillväxt gäller för resten av världen, vilket kommer underlätta även för våra partners.”, säger VD, Johan Olson, Enersize
För mer information om Enersize, vänligen kontakta:
Johan Olson, VD
Telefon: +46 705 424600
E-post: johan.olson@enersize.com
Om Enersize
Enersize utvecklar och levererar smart programvara, verktyg och tjänster för att möjliggöra energioptimering av industriella tryckluftssystem. Den industrispecifika kompetensen hos vår personal och våra lösningar har tillsammans med åtagandet att bli världsledande inom mjukvara för trycklufteffektivisering gjort Enersize till en erkänd ledare för kunder runt om i världen. Enersize är en sammanslagning av flera nordiska företag med erfarenhet från mer än 7000 kundprojekt.
Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm First North Growth Market under ticker: ENERS.
För mer information https://enersize.com.
Certified Adviser
Mangold Fondkommission AB