Den företrädesemission av aktier med vidhängande teckningsoptioner som offentliggjordes den 24 september 2019 (”Företrädesemissionen”) tecknades till totalt 81,25 procent. Genom Företrädesemissionen tillförs Bolaget cirka 38,2 MSEK före emissionskostnader. Härutöver tillförs Bolaget cirka 4,3 MSEK i en riktad emission i enlighet med styrelsens bemyndigande för kvittning av projektlån och fordringar.
Registrering av emissionerna har påbörjats hos finska bolagsverket och sista dag för handel med BTA är den 18 november 2019. Avstämningsdag för omvandling är den 20 november. BTA omvandlas sedan till aktier vilka beräknas bokas ut på respektive aktieägares VP-konto/depå den 22 november. Efter omvandling av BTA till aktier kommer totala antalet aktier i Enersize uppgå till 101 641 252.
ISIN-kod för aktie i Enersize, kortnamn ENERS: FI4000233317
ISIN-kod för BTA i Enersize, kortnamn ENERS BTA: SE0013222577
Detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i eller till USA, Australien, Japan eller Kanada eller i någon annan jurisdiktion där distributionen av detta pressmeddelande skulle vara olaglig.
Certified Adviser
Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB
E-post: ca@skmg.se
Telefon: +46 11 32 30 732
För mer information om Enersize, vänligen kontakta:
Anders Sjögren, VD
Telefon: +46(0)730-763530
E-post: anders.sjogren@enersize.com