Idag, den 2 november 2022, inleds teckningsperioden i Enersize Oyj (”Enersize” eller ”Bolaget”) företrädesemission av aktier och vederlagsfria teckningsoptioner (”Företrädesemissionen”)
För fullständig information om Företrädesemissionen hänvisas det investeringsmemorandum som upprättats med anledning av Företrädesemissionen. Investeringsmemorandumet finns tillgängligt på Bolagets hemsida och kommer även att finnas tillgängligt på Mangold Fondkommission ABs hemsida.
Instruktioner för anmälan kommer att finnas tillgängligt på Bolagets hemsida samt på Mangold Fondkommissions hemsida.
Preliminär tidplan
Teckningsperiod | 2 november 2022 – 16 november 2022 i Sverige och, 3 november 2022 – 18 november 2022 i Finland |
Handel i teckningsrätter | 2 november 2022 – 11 november 2022 |
Handel i BTA | 2 november 2022 till och med omkring v. 48 |
Offentliggörande av utfallet | 22 november 2022 |
Rådgivare
Mangold Fondkommission AB är finansiell rådgivare och emissionsinstitut och Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget.
För mer information om Enersize, vänligen kontakta:
Anders Sjögren, VD
Telefon: +46 730 76 35 30
E-post: ir@enersize.com
Om Enersize
Enersize utvecklar och levererar smart programvara, verktyg och tjänster för att möjliggöra energioptimering av industriella tryckluftssystem. Den industrispecifika kompetensen hos vår personal och våra lösningar har tillsammans med åtagandet att bli världsledande inom mjukvara för trycklufteffektivisering gjort Enersize till en erkänd ledare för kunder runt om i världen. Enersize är en sammanslagning av flera nordiska företag med erfarenhet från mer än 7000 kundprojekt.
Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm First North Growth Market under ticker: ENERS.
För mer information https://enersize.com.
Certified Adviser
Mangold Fondkommission AB
E-post: ca@mangold.se
Telefon: +46 8 503 01 550